VPN Sağlayıcıları Kullanıcı Verilerini Saklıyor mu? – Yakın tarihli bir soruşturma

[ware_item id=33][/ware_item]

Çoğu Sanal Özel Ağ (VPN) hizmet sağlayıcısı çevrimiçi güvenliği ve gizliliği çok ciddiye alır. Hizmetlerinin kendisi en azından çevrimiçi güvenlik sağlamaya odaklandığından bu bir zorunluluktur. Bu yüzden bu VPN servis sağlayıcılarının çoğunun katı bir güvenlik politikası vardır. Bu güvenlik ilkesi, kullanıcı etkinliklerinin, IP adreslerinin ve kullanıcılarının diğer önemli bilgilerinin günlüklerini tutmamayı içerir.


Bu yüzden yakın zamanda yapılan bir anket, bu VPN'lere ve çevrimiçi güvenlik ve politikalarına ne kadar iyi uyduklarına ilişkin politikalarına baktı. Çalışma, kullanıcılar arasında oldukça yaygın olan 100'den fazla VPN içeriyordu. Çalışmadan, bu 100 VPN hizmetinden 26'sından fazlasının kullanıcılarından bilgi tuttuğu ve topladığı keşfedildi. Sakladıkları bazı bilgiler IP adresi, gerçek konum, bant genişliği verileri ve hatta bağlantı zaman damgalarını içerir.

Çevrimiçi gizliliğe yönelik tehditler yıllar içinde artmaya devam etmektedir. Google’ın ve Facebook’un bilgilerinizi alma ve etkinliklerinizi izleme gücü sayesinde, bugün Web’de anonim olmak gerçekten zor.

Bu yüzden VPN'lere olan talep her yıl daha da büyüyor ve 2019'da daha da artması bekleniyor. Talep maliyeti yaklaşık 70 milyon doların üzerine çıkacak.

Hareketlerinizi Takip Eden Ajanslar

Etkinliklerinizin kayıtlarını tuttuğu bilinen VPN'lerin daha yaygın isimleri arasında BufferedVPN, HolaVPN, HotspotShield, AnonVPN, AceVPN ve VPNGate bulunur. Ancak güvenlik politikaları aksini belirtiyor.

Güvenlik politikalarına göre, kullanıcı etkinliğini izlerler, ancak herhangi bir günlük tutmazlar. Dolayısıyla, kullanıcı etkinliklerine ilişkin herhangi bir kayıtları yoktur..

Ancak, bunun bir HongKong tabanlı sağlayıcı ile yanlış olduğu kanıtlandı. Bu, günlükleri Hongkong tabanlı bir VPN Sağlayıcısı tarafından açıklandıktan sonra FBI ajanları tarafından tutuklanan 24 yaşındaki Ryan Lin'den sonra.

Ryan Lin iyi bir adam olmayabilir, ancak VPN servis sağlayıcılarının ajanslara veya kuruluşlara bilgi verebilir (nedeni ne olursa olsun) oldukça endişe vericidir. Güvenlik politikalarına açıkça bir çelişki.

Doğru değilse güvenlik politikaları nelerdir??

Yukarıda belirtilen VPN sağlayıcıları, VPNOverview tarafından bir raporun araştırılmasına dayanarak, herhangi bir günlük tutmama güvenlik politikaları üzerinde duruyorlar. Kullanıcılarının etkinliklerini ve kişisel bilgilerini (telefon numarası, e-posta adresi vb.) Tutarlar. Ayrıca IP adreslerini, bant genişliği verilerini ve zaman damgalarını tutarlar..

Ne yazık ki, HongKong merkezli bir sağlayıcı bunu yapan tek kişi değil. Hotspot Shield ve HolaVPN gibi diğer tanınmış VPN'lerin kullanıcılarından veri topladıkları iddia ediliyor.

Bundan öğrenebileceğimiz, tüm VPN'lerin aynı olmamasıdır. Hepsi sözlerine ve hatta güvenlik politikalarına uygun değildir. Bir VPN seçmeden önce, özelliklerine ve güvenlik politikalarına karar vermek ve çalışmak için zaman ayırmak iyidir. VPN'nin kullanıcı bilgilerini satmakta veya kullanıcı günlükleri olarak kendisinde tutmada kötü kayıtlara sahip olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Ve bir VPN seçerken bunu nasıl öğrenirsiniz? Peki, bu makale belirleyici anda kesinlikle yardımcı olacaktır.

VPN Satın Almadan Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler

Bugün piyasadaki birçok VPN ile aradığımız çevrimiçi güvenliği sağlayacak doğru olanı seçmek zor. Karar vermenize yardımcı olmak için, satın almadan önce kontrol etmeniz gereken şeylerden bazıları.

Güvenlik Politikaları

Tüm VPN'lerin güvenlik politikaları vardır. Hizmetlerine abone olmadan önce bunları gözden geçirdiğinizden emin olun. Günlükleri, verileri veya kişisel olarak size ait olmayan bir şey tutmadıklarından emin olun. Birkaç şekilde tekrar kontrol edebilirsiniz. Bunun bir yolu, kendi güvenlik politikalarını ihlal eden haber raporlarını aramaktır.

Üçüncü Taraf Sağlayıcılara Dış Kaynak Kullanımı

VPN arayan milyonlarca müşteri var. Bu yüzden çoğu VPN servis sağlayıcısı yüzlerce hatta binlerce müşteriye hizmet vermektedir. Bu çok sayıda müşteriye hitap etmek için bazen üçüncü taraf veri merkezlerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. VPN servis sağlayıcının, güvenlik geçmişi ve geçmişi iyi olan güvenilir bir veri merkeziyle ortaklık kurup kurmadığını kontrol edin. Bazı VPN'ler sunucularını dış kaynaklardan sağlamaz; onlar-si olmak kendi en iyi, hangi sen-ebil-e doğru bakmak. Bu tür en iyi VPN'ler NordVPN, ExpressVPN, Özel İnternet Erişimi (PIA), IPVanish ve VyprVPN'dir..

Sanal Konumlar

Bazı VPN servis sağlayıcılarının kapsamı geniştir. Bazıları sadece bir ülke ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda dünyanın birçok yerinde hizmet vermektedir. Hatta bazıları sanal yerler sağlama veya sahte yerler oluşturma eğilimindedir. Ancak bu kullanıcılar için zararlı olabilir, çünkü bu DNS Sızıntılarına yol açabilir. Sektördeki büyük isimler, bu sorunun güçlü sunucularla dikkatle ele alınmasını sağlar.

Eşler Arası Paylaşım

VPN servis sağlayıcının bir eşin BitTorrent gibi dosya paylaşım sitelerinden bir eş paylaşımına veya web trafiğine izin verip vermediğini bilmek de iyidir. Çoğu VPN buna izin verir. Örneğin NordVPN, dosya paylaşım sitelerinde web trafiğine izin verir.

Ödeme şekli

VPN'lerin kullandığı en yaygın ödeme yöntemi PayPal'dır. Bazıları Bitcoin gibi kripto para birimlerini de kabul ediyor. Dolayısıyla, işleminizde tam bir anonimlik istiyorsanız, kripto para birimini kullanmanızı önerirler.

Ödeme seçiminize bağlı olarak, VPN servis sağlayıcınızın doğru ve yaygın olarak kullanılan ödeme yöntemlerini izleyerek hassas finansal bilgilerinizi tutup tutmadığını bilmek hala iyidir..

Bu ipuçlarının doğru VPN'yi bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Bir VPN'nin size ihtiyacınız olan çevrimiçi güvenliği sağlayabileceğini unutmayın. Verilerinizi kendiniz de korumak için İnternet'te her gezinmeyi tamamladığınızda çerezleri silmeniz de önerilir..

BestVPNDeals Çevrimiçi Güvenliği Sağlayan En İyi VPN'leri Önerir

  1. NordVPN
  2. ExpressVPN
  3. Özel İnternet Erişimi
  4. VyprVPN
  5. IPVanish
James Rivington Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this
No comments