VPN Protokolleri Başlangıç ​​Kılavuzu – Bilmeniz Gereken Her Şey!

[ware_item id=33][/ware_item]

Dünya ilerledikçe, web'in ve çeşitli kanallarının güvenlik ihtiyacı da artmaktadır. Bu aynı zamanda bireylerin istedikleri şekilde sömürülmesine neden olur. Bu sorunu çözmek için VPN oluşturuldu.


VPN, herkese açık veya gizli tüm ağlara gizlilik sağlar. Bir VPN başlangıçta büyük şirketler tarafından, verilerin kamuya gösterilmemesi için verilerini korumak amacıyla kullanıldı. VPN'ler popülerlik kazandıkça, çok sayıda kişi kişisel verilerin güvenliği için ona yöneldi ve kullanmak için en iyi VPN'i aradı.

İnsanlar hakkında daha fazla bilgi edindiler VPN'nin avantajları ve kullanıcıların kendi IP adreslerinin yerine VPN'yi sağlayan sunucunun IP adresi gelir. Tüm internet trafiğinin yolunu açtığı VPN tarafından güvenli bir geçit yapılır.

Kullanılacak en iyi VPN, daha yüksek güvenlik ve gizli verilerin korunmasını içeren bir dizi özellik sunan.

Güçlü Protokollerle VPN Seçtikleri

NordVPN

 • Kayıt tutmama politikası
 • Çift VPN (sadece 1 yerine 2 güvenli sunucunun arkasına gizlenmenizi sağlar)
 • CyberSec (kötü amaçlı yazılım engelleme çözümü)
 • Otomatik öldürme düğmesi
 • SmartPlay (kullanıcıların İnternet sansürü ve VPN engelleme nedeniyle kullanılamayacak web sitelerine erişmelerine yardımcı olmak için)
 • Askeri düzeyde şifreleme

ExpressVPN

 • Sıfır bilgi DNS'si (özel şifreli DNS'idir)
 • Bölünmüş tünelleme (bazı cihaz trafiğini bir VPN üzerinden yönlendirmenize izin verirken geri kalanı doğrudan İnternet'e erişmenizi sağlar)
 • Öldürme anahtarı
 • Etkinlik kaydı yok
 • Sınıfının en iyisi şifreleme
 • 30-gün para iade garantisi

IPVanish

 • Kayıt tutmama politikası
 • Anonim torrent
 • Çoklu platform koruması
 • 256 Bit AES şifrelemesi

siteyi ziyaret et

VPN Protokolleri İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Güvenli bir geçiş oluşturulduğunda, bilgiler veri içindeki bir protokolden farklı bir protokol türüne eklenir. Genellikle VPN, IP paketlerini internet üzerinden kapsayan bir protokol olan PPTP'yi kullanır.

Farklı VPN protokol türleri farklı özelliklere sahiptir ve farklı güvenlik seviyeleri sunarlar. VPN protokol listesi, yaygın olarak kullanılan ve kullanıcı dostu olan tüm protokolleri içerir. Bu protokollerden bazıları PPTP, L2TP, IPsec, SSL, SSH, TLS ve OpenVPN'dir.

Her protokol, kullanıcının ihtiyacına göre biraz farklı bir amaca hizmet eder. VPN protokolü karşılaştırması PPTP arasında yapılabilir & L2TP, PPTP & openvpn ve diğer protokoller arasında onları ayıran özellikleri vurgulamak için.

Farklı VPN Protokolleri İçin Hızlı Kılavuz

Aşağıda farklı VPN protokolleri verilmiştir:

 • OpenVPN (en popüler VPN protokolü)
 • L2TP / IPSec (en yaygın kullanılan alternatif)
 • SSTP (Pencere kullanıcıları için sağlam bir seçenek)
 • PPTP (en eski ve en yaygın kullanılan VPN protokolü)
 • IKEv2 (özellikle mobil cihazlar için hızlı ve güvenli bir alternatif)

PPTP & L2TP

Yaygın olarak kullanılan iki tür VPN protokolü PPTP ve L2TP'dir. PPTP, şirketlerin güvenli ve özel tüneller aracılığıyla kendi ağlarını genişletmelerine olanak tanır.

PPTP başlangıçta çevirmeli ağlar için Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Düşük şifreleme standardı nedeniyle, PPTP en hızlı ve en basit VPN protokollerinden biridir. Geniş alan ağı, büyük şirketler tarafından tek bir büyük alan ağı olarak kullanılır.

VPN'ler artık yaygın olarak kullanıldığından, şirketlerin kendi hatlarını kiralamasına gerek yoktur ve geniş bir alanda iletişim kurmak için kamu ağlarını güvenli bir şekilde tüketebilirler.

PPTP dışında, yaygın olarak bilinen başka bir protokol, PPTP'nin bir uzantısı olan ve kullanıcıları için yüksek güvenlikli bir VPN bağlantısı sunmak için genellikle başka bir protokolle birleştirilen “katman 2 tünel protokolü” anlamına gelen L2TP'dir..

Kendi başına olduğu zaman kullanıcılarına güvenli bir tünel sağlamaz. Sadece iki tünel protokolünün özelliklerini birleştirerek, L2TP potansiyeline ulaşabilir.

SSTP

SSTP, Güvenli Soket Tünel Protokolü anlamına gelir. Aynı zamanda popüler bir VPN protokolüdür.

SSTP'nin dikkate değer avantajı, Windows Vista Service pack1'den bu yana tüm Microsoft işletim sistemlerine tam olarak entegre edilmiş olmasıdır. Bu, Winlogon ve akıllı çip ile kullanabileceğiniz anlamına gelir.

OpenVPN kadar hızlıdır. Manuel kurulumu da oldukça kolaydır. SSTP genel olarak oldukça güvenli.

İnternet Protokolü Güvenliği

IPsec, bir IP ağı üzerinden internet iletişimini sağlayarak hizmet veren bir protokoldür. Oturumun doğrulanmasıyla iletişim güvenli hale getirilir ve bağlantı sırasında veri paketi şifrelenir.

IPsec için çalıştığı iki mod vardır, biri taşıma modu ve diğeri tünel açma modudur. Bu modlar, verilerin farklı ağlar arasında aktarılmasını sağlar. Aktarım modu, veri paketinde bulunan mesajı şifreleyerek rolünü oynar ve tünelleme modu tüm veri paketini şifreler.

L2TP gibi, IPsec de güvenli bir bağlantı sağlamak için diğer protokol özellikleriyle birleştirilebilir.

OpenVPN

VPN açılsın mı? Eh aslında nedir? Güvenli bir bağlantı oluşturmak için VPN yöntemlerini uygulayan açık kaynaklı bir yazılımdır. Açık bir VPN, önceden paylaşılan bir anahtar kullanarak eşlerine erişim sağlar.

OpenVPN ile, herhangi bir IP ağı tek bir UDP bağlantı noktası üzerinden tünellenebilir. OpenVPN'e sahip olmanın avantajları şunları içerir:

 • Tüm işletim sistemleriyle uyumlu olmak
 • Daha yüksek bir hıza sahip olmak
 • Yüksek güvenlik önlemi
 • İyi güvenlik duvarı uyumluluğu
 • Mükemmel ileri gizlilik desteği (bu şifreleme yöntemi, bilgisayar korsanları için kod çözmeyi çok zorlaştırır)
 • Bir dizi tünel seçeneği vb..

IKEs2

IKEv2, Internet Key Exchange sürüm 2'nin kısaltmasıdır. Ayrıca Microsoft ve Cisco tarafından geliştirilen bir VPN protokolüdür.

Tek başına, güvenli bir anahtar değişimi sağlayan sadece bir tünel protokolüdür. Bu nedenle şifreleme ve kimlik doğrulama için sık sık IPSec ile eşleştirilir.

Diğer protokoller kadar popüler değil, ancak mobil bağlantılar için harika.

IPSec

IPSec, Internet Protokolü Güvenliği'nin kısa biçimidir. Birden çok amaç için kullanılır ve bunlardan biri VPN'lerdir.

Şifreleme sağlamak için genellikle diğer VPN protokolleriyle eşleştirilir. Kendi başına da kullanılabilir. Genellikle SSL'den daha hızlı kabul edilir.

SSL & TSL

SSL ne zaman & TSL birleştirilir, web tarayıcısının istemci haline geldiği ve kullanıcıların tüm ağa erişmesine izin verilmeyen güçlü bir VPN bağlantısı oluştururlar. Erişimleri belirli uygulamalarla sınırlıdır.

Çevrimiçi alışveriş siteleri ve kullanıcılarına bu hizmetlerin verildiği siteler çoğunlukla SSL ve TSL protokollerini kullanır. Bu protokoller daha zahmetsizdir ve çok kullanıcı dostudur. Tarayıcılar SSL'ye dönüyor ve kullanıcıdan minimum işlem gerekiyor.

Güvenli Kabuk Protokolü

Güvenli yuva kabuğu olarak da bilinen SSH, yöneticilere güvenli bir yol sağlayarak uzaktaki bir bilgisayara erişme yolu olan bir protokoldür.

Güvenli kabuk ile birlikte, güvenli olmayan bir ağ olan internet üzerinden bağlanan iki bilgisayar arasında gerçekleşen korumalı şifreli veri iletişimi ile güçlü bir kimlik doğrulama sağlanır..

SSH, yöneticilerin uygulamaları yönetmesine yardımcı olur, ağ üzerinden farklı bir bilgisayardan oturum açmasına ve dosyaları bir yerden başka bir yere taşımasına yardımcı olur.

2 VPN Türü ve Güvenlik Seviyeleri

Kanallara ve uygulamalara engellenmeden erişmenin yollarını arıyorsanız, kullanılacak en iyi VPN'lere dikkat etmelisiniz. En iyi VPN, orijinal IP adresini izlemeden kullanıcısına yüksek hızda güvenli bir geçiş sağlayabilir.

Arama yaparken bakılabilecek çeşitli yerler var kullanılacak en iyi VPN'ler, ancak hızlı ve güvenli bir tünel bulan kullanıcılarına hizmet eden iki tür VPN vardır.

 • Uzaktan Erişim VPN

Bu durumda, kullanıcı hizmetlere kendisini özel bir ağa bağlayarak uzaktan erişir. Ağ üzerinden ağ ve kullanıcıları arasında bağlantı kurulur ve bu bağlantı son derece güvenlidir.

Bu tür bir VPN hem evde oturan kullanıcılar hem de ofislerinden erişenler için kullanıcı dostudur. Ofis binalarının dışındaki bir çalışan, VPN kullanarak özel ağa kolayca erişebilir.

Hem evdeki hem de dışındaki kullanıcılar engellenen web sitelerine erişim bu VPN üzerinden. İnternet güvenliğine karşı daha duyarlı olan kullanıcılar bu VPN hizmetini kendilerini ve verilerini internet üzerinden korumanın bir yolu olarak kullanabilirler.

 • Yönlendiriciden Yönlendiriciye VPN

Bu VPN esas olarak çeşitli yerlerde ofisleri bulunan şirketler tarafından kullanılır. Bu VPN, farklı konumlarda bulunan tüm ofislerin ağları arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olur. Aynı şirketin tüm ofisleri siteden siteye VPN kullanılarak bağlandığında 'intranet tabanlı bir VPN' haline gelir.

Ayrıca, şirketler bu VPN'yi kullanarak diğer şirketlerin ağına bağlandığında, buna extranet VPN denir. Bu şirketler arasında kurulan bağlantı son derece güvenli ve korumalı.

Bu bağlantı biçiminde iki yönlendirici oyundadır; bunlardan biri istemci, diğeri sunucu görevi görür.

Tamamen VPN Protokolleri ile ilgiliydi. Artık bu protokollerin neden kullanıldığını ve ihtiyaçlarınız için bir VPN'de hangilerini arayacağınızı biliyorsunuz. Kaçırdığımız başka bir protokol varsa, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

James Rivington Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this
No comments