Süresiz Çevrimiçi Koruma için VPN’i TOR ile Kullanma

[ware_item id=33][/ware_item]

TOR veya Sanal Özel Ağ gibi bir güvenlik olmadan göz atarken, bilgisayar korsanlarına ve veri gözetmenlerine maruz kalırsınız. Yani, bunun olmasını önlemek istiyorsanız onları kullanmaya başlamalısınız.. 


Farkında olmayan insanlar için, bir yol kenarındaki restorana veya uluslararası bir havaalanına ne zaman bağlandığınızı düşünün ve ağları üzerinden gönderilen isteğinizin savunmasız olabileceğine dair tüm bu uyarıları alırsınız. Tüm ağlar, ancak genel ağlar kesin olarak trafik analizine açıktır.

Bu güvenlik araçları, kredi kartı bilgileri, kullanıcı adlarınız, şifreleriniz, adresiniz, iletişim bilgileriniz ve çevrimiçi girdiğiniz diğer kişisel verileriniz gibi kişisel bilgilerinizi korumanız için gereklidir. Herkese açık Wi-Fi kullanırken bu hırsızlığa daha yatkındır. 

Kendinizi tüm bu saldırı ve üst düzey denetimlerden korumak için Sanal Özel Ağ veya TOR şiddetle tavsiye edilir. 

Sanal Özel Ağ ve TOR'un ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayanlar için, bu iki şeyi kısaca gözden geçirerek başlayayım.. 

VPN (Sanal Özel Ağ), kullanıcıların web'e güvenli ve anonim olarak göz atmasını sağlayan bir ağ türüdür..

TOR, büyük ölçüde, kimlik ve yönlendirmeyi ayırarak kullanıcının kimliğini ve çevrimiçi etkinliklerini gözetimden gizlemeyi amaçlamaktadır. Her iki ağın da ortak gizlilik özelliği vardır.

Tor ve VPN Kullanımı - Ayrıntılı Analiz

Hem Tor hem de VPN kullanmak zor olabilir ve yanlış yapılırsa tehlikeli olabilir. VPN trafiğini Tor üzerinden veya tersi yönde yönlendirmek, tehdit modelinize bağlı olarak bazı önemli faydaların yanı sıra dezavantajlara da sahiptir.. 

Bu hizmetlerin her ikisi de bir gizlilik öğesi sağlar, ancak çoğu insanın farkında olmadığı şey, bu ağların her ikisini birleştirdiğinizde sonuçların inanılmaz olmasıdır. Bu bağlantı TOR üzerinden Sanal Özel Ağ'da veya Sanal Özel Ağ üzerinden TOR'da yapılabilir. Her ikisinin de artıları ve eksileri var. TOR aracılığıyla Sanal Özel Ağ kullanırken, önce Tor'a, ardından bir Sanal Özel Ağ sunucusuna bağlanmanız gerekir.

Bilgisayarınız;

 -> VPN ile şifrele-> dik ve kayalık tepe -> VPN -> Internet.

Bir harika Sanal Özel Ağ sunucusu, soğan sitesini başlattıktan sonra ExpressVPN'dir. Bu nedenle, önce TOR'a bağlanıyorsunuz ve Sanal Özel Ağ sunucusunun gerçek IP adresinizle ilgili hiçbir ipucu yok. Coğrafi kimlik sahtekarlığı için mükemmel olan sunucu konumlarını seçmenize olanak tanır. Ayrıca, genellikle desteklemeyen programlar tarafından bile Tor üzerinden internet trafiğini yönlendirir. VPN sağlayıcının sizinle bağlantı kurmasının tek yolu budur. 

“Sanal Özel Ağ Yoluyla Tor” da, nihayet interneti kullanmadan önce bir Sanal Özel Ağ sunucusuna bağlanmanız ve sonra işkence yapmanız gerekir. Bu konuda internet sağlayıcınız Tor'u kullandığınıza dair hiçbir ipucuna sahip olmayacak, ancak Sanal Özel Ağ bağlantısını biliyor. Tor'un gizli servislerine erişmenizi sağlar.Ancak, bu bağlantının en büyük dezavantajı gerçek IP'nizin İnternet Servis Sağlayıcınıza açık ve açık olmasıdır.

oku: IP Adresi Nasıl Gizlenir?

Bu iki ağın neden birleştirilmesi gerektiğine dair bir endişe olabilir..

Bu, ortalama bir internet kullanıcısı gibi gizlenecek hiçbir şeyi olmayan biri için değildir. Böyle bir kullanıcı için Sanal Özel Ağ veya TOR'u tek başına kullanmak yeterli olmalıdır. 

Ancak yine de, hesaplarınızı hackleyerek veya günlük geçmişinizi izleyerek verilerinize kimlerin erişebileceği hakkında hiçbir fikrinizin olmadığı bir dünyada, bu hizmetlerin her ikisini de birleştirerek gizliliği ve güvenliği artırmak için bu büyük adımı atmak kesinlikle önemlidir. Çevrimiçi herkesin sizi tanımasını veya size zarar vermesini neredeyse imkansız hale getirecektir..

Tor mu & VPN Combo Yeterince Güçlü?

-> Ne bir VPN ne de bir TOR kendi başına tamamen etkili değildir ve bu, her ikisini aynı anda çalıştırma ya da çalıştırma sorununu gündeme getirmez. Bunu yaparak, kullanıcıya iki kat gizlilik kapsamı sağlar..

Sık sorulan bir soru, bu kombinasyonun sınırsız çevrimiçi koruma için yeterince güçlü olup olmadığıdır. Her şeyden önce, internete TOR olmadan göz atarken NordVPN gibi bir şifreleme biçimi kullanan bir VPN kullanmalısınız. Bu şekilde kişisel bilgilerinizi koruyabilirsiniz. 

İkisi de farklı efektler sağlıyor. Bağımsız, sizi güvenceye alacak kadar güçlüler, ancak kombinasyon sadece ikisinden birinin bıraktığı boşlukları ve yamaları doldurmak için orada. 

Daha gerçekçi olmak için, Sanal Özel Ağ sağlayıcınıza güveniyorsanız, Tor'u Sanal Özel Ağ üzerinden kullanmak, bariz nedenlerle kullanıcılar için tercih edilen bir yöntem olacaktır; bir tanesi daha iyi anonimlik sağlamasıdır.

Tor üzerinden VPN

Tor üzerinden VPN, bilgisayarın önce bir VPN'ye bağlandığı ve şifreli tünelin oluşturulduğu anlamına gelir. Bundan sonra, trafik Tor tarayıcısından geçer. Bu şekilde VPN, kullanıcının IP adresini görmez ve kullanıcıya daha iyi gizlilik sağlar.

“Tor üzerinden VPN” yöntemi genellikle daha anonim kabul edilir. NordVPN, kullanıcılarını maksimum çevrimiçi gizlilik ve güvenlik için Tor ile VPN'lerini kullanmaya teşvik ediyor. 

VPN üzerinden Tor / Tor üzerinden Soğan

Önce bir VPN'ye, ardından Tor'a “VPN üzerinden Tor” veya “VPN üzerinden soğan” denir. IP adresinizi herhangi bir Tor düğümü tarafından görülmesi için koruyan ek koruma sağlar. “VPN üzerinden Tor”, belirli ülkeler veya okul ağları gibi engellendiği yerlerde bile Tor ağına erişim sağlar.

“VPN üzerinden soğan” ın bir diğer avantajı, VPN servis sağlayıcınızın çevrimiçi ortamda ne yaptığınızı göremeyeceğidir. Tor ağında bir hata varsa, VPN sizinle bu hata arasına ek bir katman yerleştirir.

Tor VPN Olmadan Nasıl Çalışır?

Tor, kullanıcıyı çevrimiçi olarak anonim hale getirmek için tasarlanmıştır ve VPN olmadan bile iyi çalışır. Ancak, bir VPN olmadan verileri şifrelemez. Ayrıca, kullanıcının verilerini çevrimiçi ortamda ne yaptığını tanımlamayı zorlaştıran birkaç anonim sunucu üzerinden gönderen özel bir tarayıcı olan "Soğan Yönlendirici" olarak da bilinir, ancak sizi tamamen anonim yapmaz. 

Tor kullanılırken verilerinizin geçtiği 3 atlama aşağıda verilmiştir:

 1. Giriş düğümü (IP adresinizi bilir)
 2. Orta düğüm (çıkış düğümünün kim olduğunuzu bulmasını engeller)
 3. Düğümden çıkın (hangi siteye bağlandığınızı bilir, ancak kim olduğunuzu bilmez)

Tor için en iyi VPN'ler

Bir Sanal Özel Ağ seçerken çok dikkatli olmanız gerekir. İşte en iyi VPN'ler ve özellikleri:

NordVPN

En iyi seçim NordVPN'dir. Çevrimiçi gizlilik arayan herkesi çeken en iyi özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Yüksek hız.
 • Kayıt tutmama politikası
 • Coğrafi olarak engellenen büyük akış sitelerinde kısıtlamaları kolayca atlar
 • Yüksek güvenlik ve gizlilik.
 • Canlı sohbet yoluyla 7/24 müşteri desteği
 • Otomatik öldürme düğmesi
 • DNS sızıntı koruması
 • Sınırsız bant genişliği
 • Chrome ve Firefox tarayıcıları için şifreli proxy uzantıları
 • Kullanıcılar hizmeti aynı anda 6 cihaza kadar kullanabilir

ExpressVPN

 • Kullanıcı dostu
 • Hızlı ve güvenilir
 • Bir .onion sitesi var
 • Yüksek güvenlik
 • Tanımlayıcı günlük yok
 • Bitcoin'i kabul eder
 • Çoğu cihaz için mevcut uygulamalar
 • 30-gün para iade garantisi

IPVanish

 • 10 eşzamanlı bağlantı
 • Güvenli
 • Hızlı hız
 • Günlük yok
 • 7 günlük para iade garantisi
 • Kırılmaz şifreleme

Tor ile Ücretsiz VPN Kullanabilir miyim?

Evet, tor ile ücretsiz bir VPN kullanabilirsiniz, ancak bu size faydadan çok zarar verecektir. Ücretsiz VPN'lere karşı dikkatli olun. Çevrimiçi olarak çok güzel ve göz alıcı görünüyorlar, ancak gerçekte, genellikle çok fazla zarar veriyor. 

Ayrıca, ücretsiz bir VPN'nin hassas bilgilerinizi gerçekten gizli tutacağının garantisi yoktur. Ayrıca, ücretsiz VPN'lerde, kullanıcıları veri veya bant genişliği sınırlarını bağlamak ve kullanıcılara empoze etmek için sıralarda beklemeye zorlayan zayıf günlük kaydı politikaları vardır. Bu nedenle, Tor ile ücretsiz bir VPN kullanmak iyi bir fikir değil.

En İyi VPN Seçtiklerimiz ve Neden

Şimdi piyasada bir dizi Sanal Özel Ağ sağlayıcısı var, ancak ne yazık ki, sadece birkaçı iyi hizmetler sunuyor, NordVPN bu en iyi seçeneklerden biri. Korumasız Wi-Fi etkin noktaları kullanırken mükemmel bir seçimdir. Bu ağ, sizi güvenli olmayan Wi-Fi üzerinden veri hırsızlığına, gizlilik ihlallerine ve siber saldırılara karşı koruyacak şifreli bir şekilde anında erişim sağlar. 

Bunun dışında şunları da kullanabilirsiniz: VyprVPN hızlı performans ve müşteri desteğine sahip en popüler Sanal Özel Ağ sağlayıcılarından biridir. Popülerdir çünkü kullanıcı gizliliğini ve çevrimiçi korumayı çok ciddiye alır. 

Windows, Mac ve Android gibi her türlü İşletim Sistemine önemli güvenlik özellikleri sağlar. Diğerleri ise PrivateInternetAccess ve SurfShark VPN'dir ve kişisel bilgilerinizi şifreleme konusunda da çok etkilidir.

Resim Kredisi: NordVPN

James Rivington Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this
No comments