Przewodnik dla początkujących po protokołach VPN – wszystko, co musisz wiedzieć!

[ware_item id=33][/ware_item]

Wraz z postępem świata rośnie także potrzeba bezpieczeństwa sieci i jej różnych kanałów. Powoduje to również wykorzystywanie go przez osoby w dowolny sposób. Aby rozwiązać ten problem, stworzono VPN.


VPN zapewnia prywatność wszystkim sieciom, zarówno publicznym, jak i prywatnym. VPN był początkowo używany przez duże korporacje do ochrony swoich danych, które nie miały być pokazywane opinii publicznej. Gdy sieci VPN zyskały popularność, duża liczba osób zwróciła się w ich stronę w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych osobowych i szukała najlepszej sieci VPN do użycia.

Ludzie zdobyli więcej wiedzy na temat zalety VPN oraz w jaki sposób własny adres IP użytkownika jest zastępowany adresem IP serwera udostępniającego VPN. VPN zapewnia bezpieczne przejście, przez które przepływa cały ruch internetowy.

Najlepszą do użycia siecią VPN jest ta, która oferuje szereg funkcji, które obejmują wyższe bezpieczeństwo i ochronę poufnych danych.

VPN wybiera z silnymi protokołami

NordVPN

 • Polityka braku dziennika
 • Podwójna sieć VPN (pozwala ukryć się za 2 bezpiecznymi serwerami zamiast tylko 1)
 • CyberSec (rozwiązanie blokujące złośliwe oprogramowanie)
 • Automatyczny przełącznik zabijania
 • SmartPlay (aby pomóc użytkownikom uzyskać dostęp do stron internetowych, które w innym przypadku byłyby niedostępne z powodu cenzury internetowej i blokowania VPN)
 • Szyfrowanie na poziomie wojskowym

ExpressVPN

 • DNS bez wiedzy (to ich prywatny zaszyfrowany DNS)
 • Podział tunelowania (pozwala na kierowanie ruchem urządzeń przez VPN, podczas gdy reszta ma bezpośredni dostęp do Internetu)
 • Wyłącznik awaryjny
 • Brak dzienników aktywności
 • Najlepsze w swojej klasie szyfrowanie
 • 30 dniowa gwarancja zwrotu pieniedzy

IPVanish

 • Polityka braku dziennika
 • Anonimowe torrentowanie
 • Ochrona wielu platform
 • 256-bitowe szyfrowanie AES

Odwiedź stronę

Kompletny przewodnik po protokołach VPN

Po utworzeniu bezpiecznego przejścia informacje są dołączane z jednego protokołu w danych do innego typu protokołu. Często VPN wykorzystuje PPTP, protokół do szyfrowania pakietów IP przez Internet.

Różne typy protokołów VPN mają różne właściwości i oferują różne poziomy bezpieczeństwa. Lista protokołów VPN zawiera wszystkie powszechnie stosowane i przyjazne dla użytkownika protokoły. Niektóre z tych protokołów obejmują PPTP, L2TP, IPsec, SSL, SSH, TLS i OpenVPN.

Każdy protokół ma nieco inny cel w zależności od potrzeb użytkownika. Porównanie protokołu VPN można wykonać między PPTP & L2TP, PPTP & openvpn i pomiędzy innymi protokołami, aby wyróżnić funkcje, które je wyróżniają.

Dostępny krótki przewodnik po różnych protokołach VPN

Poniżej podano różne dostępne protokoły VPN:

 • OpenVPN (najpopularniejszy protokół VPN)
 • L2TP / IPSec (najczęściej stosowana alternatywa)
 • SSTP (solidna opcja dla użytkowników Windows)
 • PPTP (najstarszy i powszechnie używany protokół VPN)
 • IKEv2 (szybka i bezpieczna alternatywa, szczególnie dla urządzeń mobilnych)

PPTP & L2TP

Dwa typy szeroko stosowanych protokołów VPN to PPTP i L2TP. PPTP pozwala korporacjom rozwinąć własną sieć poprzez bezpieczne i prywatne tunele.

PPTP został pierwotnie opracowany przez Microsoft dla sieci telefonicznych. Ze względu na niższy standard szyfrowania PPTP jest jednym z najszybszych i najprostszych protokołów VPN. Sieć rozległa jest wykorzystywana przez duże korporacje jako pojedyncza sieć rozległa.

Ponieważ sieci VPN są obecnie powszechnie używane, korporacje nie muszą dzierżawić własnych linii i mogą bezpiecznie korzystać z sieci publicznej w celu komunikacji na dużym obszarze..

Oprócz PPTP, innym powszechnie znanym protokołem jest L2TP, który oznacza „protokół tunelowania warstwy 2”, który jest rozszerzeniem PPTP i często jest łączony z innym protokołem, aby zapewnić wysoce bezpieczne połączenie VPN dla jego użytkowników.

Nie zapewnia bezpiecznego tunelu swoim użytkownikom, gdy jest sam. Tylko poprzez połączenie funkcji dwóch protokołów tunelowania L2TP może osiągnąć swój potencjał.

SSTP

SSTP oznacza Secure Socket Tunneling Protocol. Jest to również popularny protokół VPN.

Istotną zaletą SSTP jest to, że jest on w pełni zintegrowany ze wszystkimi systemami operacyjnymi Microsoft od Windows Vista Service Pack 1. Oznacza to, że możesz go używać z Winlogon i smart chipem.

Jest tak szybki jak OpenVPN. Jego ręczna konfiguracja jest również dość łatwa. SSTP jest ogólnie dość bezpieczny.

Bezpieczeństwo protokołu internetowego

IPsec to protokół, który służy do zabezpieczenia komunikacji internetowej w sieci IP. Komunikacja jest zabezpieczona przez weryfikację sesji, a pakiet danych jest szyfrowany podczas połączenia.

W przypadku protokołu IPsec istnieją dwa tryby, w których działa, jeden to tryb transportu, a drugi to tryb tunelowania. Tryby te zabezpieczają przesyłanie danych między różnymi sieciami. Tryb transportu odgrywa swoją rolę, szyfrując wiadomość zawartą w pakiecie danych, a tryb tunelowania szyfruje cały pakiet danych.

Podobnie jak L2TP, IPsec można również łączyć z innymi funkcjami protokołu, aby zapewnić bezpieczne połączenie.

OpenVPN

Otwórz VPN? Eh co to właściwie jest? Cóż, jest to oprogramowanie, które ma otwarte źródło, które stosuje metody VPN do tworzenia bezpiecznego połączenia. Otwarta sieć VPN zapewnia dostęp do swoich elementów równorzędnych za pomocą klucza wstępnego.

Dzięki OpenVPN dowolna sieć IP może być tunelowana przez pojedynczy port UDP. Zalety posiadania OpenVPN obejmują:

 • Zgodność ze wszystkimi systemami operacyjnymi
 • O wyższej prędkości
 • Zabezpieczenie o wysokim poziomie bezpieczeństwa
 • Dobra kompatybilność zapory ogniowej
 • Obsługa idealnej tajemnicy przekazywania (ta metoda szyfrowania bardzo utrudnia dekodowanie hakerów)
 • Wiele opcji tunelowania itp.

IKEv2

IKEv2 oznacza Internet Key Exchange wersja 2. Jest to również protokół VPN opracowany przez Microsoft i Cisco.

Sam w sobie jest to tylko protokół tunelowania, który zapewnia bezpieczną wymianę kluczy. Dlatego jest często łączony z IPSec w celu szyfrowania i uwierzytelniania.

Nie jest tak popularny jak inne protokoły, ale świetnie nadaje się do połączeń mobilnych.

IPSec

IPSec to krótka forma bezpieczeństwa protokołu internetowego. Jest używany do wielu celów, a jednym z nich są sieci VPN.

Często jest łączony z innymi protokołami VPN w celu zapewnienia szyfrowania. Może być również używany samodzielnie. Ogólnie uważa się, że jest szybszy niż SSL.

SSL & TSL

Gdy SSL & TSL są połączone, tworząc tak silne połączenie VPN, w którym przeglądarka internetowa staje się klientem, a użytkownicy nie mają dostępu do całej sieci. Ich dostęp jest ograniczony do określonych aplikacji.

Witryny zakupów online oraz witryny, w których takie usługi są świadczone dla użytkowników, używają głównie protokołów SSL i TSL. Te protokoły są bezproblemowe i bardzo przyjazne dla użytkownika. Przeglądarki przełączają się na SSL i wymagane są minimalne działania ze strony użytkownika.

Protokół bezpiecznej powłoki

SSH znany również jako bezpieczna powłoka gniazda jest protokołem, który umożliwia dostęp do zdalnego komputera, zapewniając administratorom bezpieczną ścieżkę.

Silne uwierzytelnianie zapewnia bezpieczna powłoka wraz z chronioną szyfrowaną komunikacją danych, która odbywa się między dwoma komputerami łączącymi się przez Internet, który jest bardzo niepewną siecią.

SSH pomaga administratorom w zarządzaniu aplikacjami, pomaga im w logowaniu się z innego komputera przez sieć i przenoszeniu plików z jednego miejsca do drugiego.

2 rodzaje VPN i ich poziomy bezpieczeństwa

Jeśli szukasz sposobów na dostęp do kanałów i aplikacji bez blokowania się, powinieneś wypatrzeć najlepsze VPN do użycia. Najlepsza sieć VPN może zapewnić bezpieczne przejście z dużą prędkością do użytkownika bez śledzenia oryginalnego adresu IP.

Istnieje wiele miejsc, które można sprawdzić podczas wyszukiwania najlepsze VPN do użycia, istnieją jednak dwa rodzaje sieci VPN, które służą użytkownikom, znajdując szybki i bezpieczny tunel.

 • Dostęp zdalny VPN

W takim przypadku użytkownik uzyskuje dostęp do usług zdalnie, łącząc się z siecią prywatną. Za pośrednictwem sieci tworzone jest połączenie między siecią a jej użytkownikami, a połączenie to jest bardzo bezpieczne.

Ten typ VPN jest przyjazny zarówno dla użytkowników siedzących w domu, jak i tych, którzy uzyskują dostęp z ich biur. Pracownik poza siedzibą biura może łatwo uzyskać dostęp do sieci prywatnej za pomocą VPN.

Zarówno użytkownicy w domu, jak i na zewnątrz mają dostęp do zablokowanych stron internetowych za pośrednictwem tej sieci VPN. Użytkownicy bardziej wrażliwi na bezpieczeństwo w Internecie mogą korzystać z tej usługi VPN w celu ochrony siebie i swoich danych w Internecie.

 • Router do routera VPN

Z tej sieci VPN korzystają głównie firmy, które mają swoje biura w różnych lokalizacjach. Ta sieć VPN pomaga w nawiązywaniu połączeń między sieciami wszystkich biur zlokalizowanych w różnych lokalizacjach. Staje się „VPNem opartym na intranecie”, gdy wszystkie biura tej samej firmy są połączone za pomocą VPN typu site-site.

Ponadto, gdy firmy łączą się z siecią innych firm korzystających z tej sieci VPN, nazywa się to ekstranetową siecią VPN. Połączenie między tymi firmami jest wysoce zabezpieczone i chronione.

W tej formie połączenia działają dwa routery; jeden z nich działa jako klient, a drugi służy jako serwer.

To wszystko dotyczyło protokołów VPN. Teraz już wiesz, dlaczego te protokoły są używane i które z nich szukać w VPN dla swoich potrzeb. Jeśli brakuje jakiegoś innego protokołu, daj nam znać w komentarzach poniżej.

James Rivington Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this
No comments