Príručka pre začiatočníkov k protokolom VPN – všetko, čo potrebujete vedieť!

[ware_item id=33][/ware_item]

S postupujúcim svetom narastá aj potreba zabezpečenia webu a jeho rôznych kanálov. To tiež vedie k tomu, že ho jednotlivci zneužívajú podľa toho, čo chcú. Na vyriešenie tohto problému bola vytvorená sieť VPN.


VPN poskytuje súkromie vo všetkých sieťach, či už sú verejné alebo súkromné. Veľké spoločnosti pôvodne využívali sieť VPN na ochranu svojich údajov, ktoré sa verejnosti nemali zobrazovať. S rastúcou popularitou sietí VPN sa veľké množstvo ľudí obracalo k bezpečnosti osobných údajov a hľadalo najlepšiu sieť VPN, ktorú by mohli používať..

Ľudia získali viac informácií o výhody VPN a ako je vlastná IP adresa používateľov nahradená IP adresou servera poskytujúceho VPN. VPN vytvára bezpečný priechod, cez ktorý prechádza všetka internetová komunikácia.

Najlepšie VPN, ktorá sa má použiť, je tá, ktorá ponúka množstvo funkcií, ktoré zahŕňajú vyššiu bezpečnosť a ochranu dôverných údajov.

Výber siete VPN so silnými protokolmi

NordVPN

 • Politika bez prihlásenia
 • Dvojitá VPN (umožňuje skryť sa za 2 zabezpečenými servermi namiesto iba 1)
 • CyberSec (riešenie blokovania škodlivého softvéru)
 • Prepínač automatického zabíjania
 • SmartPlay (na pomoc používateľom pri prístupe na webové stránky, ktoré by inak neboli dostupné z dôvodu cenzúry internetu a blokovania VPN)
 • Šifrovanie vojenskej triedy

ExpressVPN

 • DNS s nulovými znalosťami (je to ich súkromný šifrovaný DNS)
 • Rozdeliť tunelovanie (umožňuje vám smerovať určitú prevádzku zariadenia cez VPN, zatiaľ čo zvyšok má priamy prístup na internet)
 • Hlavný vypínač
 • Žiadne denníky aktivity
 • Najlepšie šifrovanie vo svojej triede
 • 30-dňová záruka vrátenia peňazí

IPVanish

 • Politika bez prihlásenia
 • Anonymné torrentovanie
 • Ochrana viacerých platforiem
 • 256-bitové šifrovanie AES

navštíviť webovú stránku

Kompletná príručka k protokolom VPN

Pri vytvorení bezpečného prechodu sú informácie uzavreté z jedného protokolu v rámci údajov do iného typu protokolu. VPN často používa protokol PPTP, ktorý zapuzdruje pakety IP cez internet.

Rôzne typy protokolov VPN majú rôzne vlastnosti a ponúkajú rôznu úroveň zabezpečenia. Zoznam protokolov VPN obsahuje všetky bežne používané protokoly, ktoré sú užívateľsky príjemné. Niektoré z týchto protokolov zahŕňajú PPTP, L2TP, IPsec, SSL, SSH, TLS a OpenVPN.

Každý protokol slúži trochu inak, podľa potreby používateľa. Porovnanie protokolu VPN je možné vykonať medzi PPTP & L2TP, PPTP & openvpn a medzi ostatnými protokolmi na zvýraznenie funkcií, ktoré ich odlišujú.

Stručná príručka pre rôzne dostupné protokoly VPN

Nižšie sú uvedené rôzne dostupné protokoly VPN:

 • OpenVPN (najobľúbenejší protokol VPN)
 • L2TP / IPSec (najpoužívanejšia alternatíva)
 • SSTP (solídna voľba pre používateľov Windows)
 • PPTP (najstarší a najpoužívanejší protokol VPN)
 • IKEv2 (rýchla a bezpečná alternatíva najmä pre mobilné zariadenia)

PPTP & L2TP

Dva typy VPN protokolov, ktoré sa bežne používajú, sú PPTP a L2TP. PPTP umožňuje korporáciám rozťahovať svoju vlastnú sieť tunelmi, ktoré sú bezpečné a súkromné.

PPTP bol pôvodne vyvinutý spoločnosťou Microsoft pre dial-up siete. Vďaka nižšiemu štandardu šifrovania je PPTP jedným z najrýchlejších a najjednoduchších protokolov VPN. Rozsiahla sieť je využívaná veľkými spoločnosťami ako jediná veľkoplošná sieť.

Keďže siete VPN sa v súčasnosti bežne používajú, spoločnosti si nemusia prenajímať vlastné linky a sú schopné bezpečne využívať verejné siete na komunikáciu na celom území..

Okrem protokolu PPTP je ďalším dobre známym protokolom protokol L2TP, ktorý predstavuje „tunelový protokol vrstvy 2“, ktorý je rozšírením protokolu PPTP a často sa kombinuje s iným protokolom, ktorý svojim používateľom ponúka vysoko zabezpečené pripojenie VPN..

Svojim používateľom neposkytuje bezpečný tunel, keď je sám. Len zlúčením funkcií dvoch protokolov tunelovanie môže L2TP dosiahnuť svoj potenciál.

SSTP

SSTP znamená protokol Secure Socket Tunneling Protocol. Je to tiež obľúbený protokol VPN.

Pozoruhodnou výhodou SSTP je, že je od Windows Vista Service Pack1 plne integrovaný do všetkých operačných systémov Microsoft. To znamená, že ho môžete používať s Winlogonom a inteligentným čipom.

Je rovnako rýchly ako OpenVPN. Jeho manuálne nastavenie je tiež pomerne ľahké. SSTP je celkovo celkom bezpečný.

Zabezpečenie internetového protokolu

IPsec je protokol, ktorý slúži na zabezpečenie internetovej komunikácie v sieti IP. Komunikácia je zabezpečená overením relácie a dátový paket je počas spojenia zašifrovaný.

Pre IPsec existujú dva režimy, v ktorých pracuje, jeden je režim dopravy a druhý je režim tunelovania. Tieto režimy zabezpečujú prenos údajov medzi rôznymi sieťami. Transportný režim hrá svoju úlohu šifrovaním správy obsiahnutej v dátovom pakete a režim tunelovania šifruje celý dátový paket..

Podobne ako L2TP, aj IPsec môže byť kombinovaný s ďalšími funkciami protokolu, aby sa zabezpečilo bezpečné pripojenie.

OpenVPN

Otvoriť VPN? Čo je to vlastne? Je to softvér, ktorý má otvorený zdroj, ktorý používa metódy VPN na vytvorenie zabezpečeného pripojenia. Otvorená sieť VPN umožňuje prístup k svojim kolegom pomocou vopred zdieľaného kľúča.

S OpenVPN môže byť akákoľvek sieť IP tunelovaná cez jeden port UDP. Výhody OpenVPN zahŕňajú:

 • Zlučiteľnosť so všetkými operačnými systémami
 • Mať vyššiu rýchlosť
 • Zabezpečenie vysokej bezpečnosti
 • Dobrá kompatibilita s firewallom
 • Podpora Perfektné utajenie vpred (táto metóda šifrovania hackerom veľmi sťažuje dekódovanie)
 • Niekoľko možností tunelovania atď.

IKEv2

IKEv2 znamená Internet Key Exchange version 2. Je to tiež protokol VPN vyvinutý spoločnosťou Microsoft a Cisco.

Samotný protokol o tuneloch poskytuje len bezpečnú výmenu kľúčov. To je dôvod, prečo je často spárovaný s IPSec na šifrovanie a autentifikáciu.

Nie je to tak populárne ako iné protokoly, ale je to vynikajúce pre mobilné pripojenie.

IPSec

IPSec je krátka forma zabezpečenia internetového protokolu. Používa sa na viac účelov a jedným z nich sú VPN.

Na zabezpečenie šifrovania je často spárovaná s inými protokolmi VPN. Môže sa používať aj samostatne. Spravidla sa považuje za rýchlejšiu ako SSL.

SSL & TSL

Keď SSL & TSL sú kombinované, vytvárajú také silné pripojenie VPN, kde sa webový prehliadač stáva klientom a používatelia nemajú povolený prístup do celej siete. Ich prístup je obmedzený na konkrétne aplikácie.

Webové stránky na nakupovanie online a stránky, na ktorých sa takéto služby poskytujú svojim používateľom, používajú najmä protokoly SSL a TSL. Tieto protokoly sú bezproblémové a sú veľmi užívateľsky príjemné. Prehliadače sa prepnú na SSL a od používateľa sa vyžaduje minimálna akcia.

Protokol Secure Shell

SSH tiež známy ako bezpečný shell socket je protokol, ktorý má spôsob prístupu k vzdialenému počítaču tým, že poskytuje správcom bezpečnú cestu.

Silné overenie je zabezpečené zabezpečeným krytom spolu s chránenou šifrovanou dátovou komunikáciou, ktorá prebieha medzi dvoma počítačmi pripojenými cez internet, čo je vysoko neistá sieť.

SSH pomáha správcom pri spravovaní aplikácií, pomáha im pri prihlasovaní z iného počítača v sieti a presúva súbory z jedného miesta na druhé.

2 Typy VPN a ich úrovne bezpečnosti

Ak hľadáte spôsoby prístupu k kanálom a aplikáciám bez blokovania, mali by ste hľadať najlepšie VPN, ktoré sa majú použiť. Najlepšie VPN môže poskytnúť bezpečnú cestu s veľkou rýchlosťou pre svojho používateľa bez sledovania jeho pôvodnej IP adresy.

Existujú rôzne miesta, na ktoré sa dá pozerať pri vyhľadávaní najlepšie VPN, ktoré sa majú použiť, Existujú však dva typy sietí VPN, ktoré slúžia účelom jeho používateľov a nachádzajú rýchly a bezpečný tunel.

 • VPN pre vzdialený prístup

V tomto prípade používateľ pristupuje k službám na diaľku tým, že sa pripája k súkromnej sieti. Prostredníctvom siete sa vytvára spojenie medzi sieťou a jej používateľmi a toto spojenie je vysoko zabezpečené.

Tento typ VPN je užívateľsky prívetivý pre používateľov, ktorí sedia doma, ako aj pre tých, ktorí majú prístup z ich kancelárie. Zamestnanec mimo svojich kancelárskych priestorov má ľahký prístup do súkromnej siete pomocou VPN.

Používatelia tak doma, ako aj mimo neho majú prístup k blokovaným webovým stránkam prostredníctvom tejto VPN. Používatelia, ktorí sú citlivejší na internetovú bezpečnosť, môžu túto službu VPN používať ako spôsob ochrany seba a svojich údajov cez internet.

 • Router to Router VPN

Túto sieť VPN používajú najmä spoločnosti, ktoré majú svoje kancelárie na rôznych miestach. Táto sieť VPN pomáha pri vytváraní spojení medzi sieťami všetkých kancelárií, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach. Keď sú všetky kancelárie tej istej spoločnosti prepojené pomocou siete VPN typu site-site, stáva sa „intranetovou sieťou VPN“.

Ďalej, keď sa spoločnosti pripájajú k sieti iných spoločností používajúcich túto VPN, nazýva sa to extranetová VPN. Spojenie medzi týmito spoločnosťami je vysoko zabezpečené a chránené.

V tejto forme spojenia sú v hre dva smerovače; jeden z nich funguje ako klient, zatiaľ čo druhý slúži ako server.

To bolo všetko o protokoloch VPN. Teraz viete, prečo sa tieto protokoly používajú a ktoré protokoly treba hľadať v sieti VPN pre vaše potreby. Ak nám unikol iný protokol, dajte nám vedieť v komentároch nižšie.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

+ 9 = 16

map