Facebook Kendi VPN Kullanarak Rakiplerini Gözetliyor

[ware_item id=33][/ware_item]

Facebook, 21. yüzyılın o kadar popüler bir trendi ki, onu kullanmayan biri kaşlarını çatmış kaşlarla bakılıyor. Kuşkusuz, Facebook dünyadaki insanların çoğunun “dijital evi” haline geldi. Facebook'u nasıl kullanabileceğiniz hakkında her şeyi bildiğinizi iddia etmenize rağmen, Facebook'un kullanıcılarının kalbini kazanmak için “akıllı teknolojisini” nasıl kullandığının farkında olmayabilirsiniz. kullanıcılar. İşte Facebook hakkında ilginç bulabileceğiniz ve hatta yeniyse şok edici bulabileceğiniz bazı gerçekler.


Facebook’un Düşünme dinamikleri

Facebook'un 2018'in üçüncü çeyreğinde 2.27 milyardan fazla kullanıcısı vardı, ancak kanepede oturup güvenle her gün platform çalışmalarını izlemiyor. Bunun yerine, teknoloji rakipleriyle rekabet etmek için bir sonraki adımının ne olacağını düşünerek bir düşünme sandalyesinde oturuyor. Sadece bu değil, aynı zamanda rakiplerinin performansını gizlice gözetliyor.

Bu doğru! FB, şirketin hayal edebileceği güce, etkiye, kaynaklara ve her şeye sahip olmasına rağmen, hala rakiplerini ve devralma potansiyel tehditlerini izliyor. Muhtemelen bu yüzden bugün bildiğimiz bir teknoloji devine dönüştü.

Düşünce için yiyecek:

Rakiplerinizin sektörde daha iyi rekabet edebilmek için gösterdiklerini izlemekle ilgili yanlış bir şey olmasa da, hala nasıl yaptıklarıyla ilgili bir soru.

Facebook Rakiplerin Etrafında Nasıl Saklanıyor?

Son zamanlarda, herkese açık bir belgede, Facebook rakiplerine göz kulak oluyor kendi VPN kullanarak bilgi alarak. Şimdi, genellikle, VPN'lerin kullanıcılarının günlüklerini ve verilerini tutmaları beklenmemektedir. ancak, Facebook’un VPN kullanıcılarının verilerini alabildi, Facebook'a rakiplerinin pazarda nasıl performans gösterdiğine dair bir fikir veriyor. İşte bu kadar! VPN, orada gizlice pişirilen her şey!

Belgelenmiş Bir Kanıt

İngiliz milletvekilleri kısa süre önce bir belge önbelleği yayınladılar ve bu belge önbelleğinin bir kısmı Facebook’un sunucularından gelen belgelerdi. Bu dosyalarda teknoloji devinin Snapchat ve WhatsApp da dahil olmak üzere rakiplerine göz kulak olduğu ortaya çıktı. Evet, daha sonra 2014'te Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, ancak bu raporun zamanında hala bir rakipti. Gözetim sayesinde Facebook, WhatsApp satın almanın ne kadar önemli olduğunu biliyordu!

Böylece, dahili belgeler “son derece gizli” olarak etiketlendi. Bu belgeler 2013 verilerinin sunum slaydını içeriyordu. Veriler, Facebook ve rakip şirketlerin WhatsApp ve Snapchat'in "erişiminin" karşılaştırmasıdır.

Raporun İstatistikleri

Slayt sunumuna göre, Snapchat’in iPhone uygulaması yüzde 13,2'lik bir oranla 16. sırada yer aldı. Öte yandan, Facebook’un kendi mesajlaşma platformu Messenger 15 ve 15% 'e ulaştı.

Facebook rakiplerini VPN kullanarak gözetliyor

WhatsApp, büyük bir ABD erişimine sahip olduğu için ABD pazarını güven altına alabildi. Çevrimiçi mesajlaşma uygulaması söz konusu olduğunda aslında üçüncü sırada yer aldı. 2013 yılında alınan sunum slaytında Skype birinci, Facebook messenger ise ikinci oldu.

Ayrıca, WhatsApp gönderilen toplam mesajlar bakımından Facebook'tan iki kat daha yüksek olduğu için Facebook’un Messenger'ı katılım açısından WhatsApp tarafından geride bırakıldı..

Facebook’un Paket Servisi

Bu son derece gizli belgeye göre Facebook bu oyunda önde olmasına rağmen, fark hala çok küçüktü. Bu nedenle, iki uygulamanın yakında baskın olup olmayacağı şaşırtıcı değildi. Bu yüzden Facebook, Facebook için büyük bir tehdit olduğu için iki uygulamayı yakından izliyor, bu da WhatsApp'ı satın almaya neden tam olarak tanımladı ve Snapchat'i iki kez satın almaya çalıştı.

Facebook'a Karşı Tartışmalar

Şimdi, Facebook'un bu kadar gizli ve hassas verileri nasıl elde edebileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, kendi VPN veya Onavo adlı Sanal Özel Ağ üzerinden yapıldı (Kişisel kullanım için VPN satın almanın neden bu kadar yaygın hale geldiğini görün?).

Ancak Facebook kazanımı, Onavo, her zaman bağlantılı olduğu için sektörde çok tartışmalı kurumsal casus yazılımlar. Onavo, kullanıcılarının kayıtlarını tuttuğu için biliniyor. Facebook'un rakiplerinin erişim verilerini elde etmesinin nedeni budur.

Her ne kadar özel yasal olmayan ve ilgili yasal sonuçlar nedeniyle elde edilmesi imkansız olsa da, kullanıcı kayıtlarının veya gözetiminin tutulması maalesef kişisel veriler için çalışan bir hükümet kuruluşu olan NSA gibi büyük oyun düzeyinde çok yaygındı..

Ancak, Onavo bu yıl Apple'ın Uygulamasından kaldırıldı. Bu, Apple’ın yeni geliştirici yönergelerine uygundur. Yönergelerine göre, kullanıcılarından veri toplayan geliştiricileri veya uygulamaları yasaklar.

Daha sonra Apple, geliştirici kılavuzlarındaki değişiklik, Facebook'un rakiplerine göz atmak için Onavo'yu kullanma konusundaki sorundan sonra gelmesine rağmen, Onavo’nun mağazadan kaldırılmasının Facebook’un sorunu nedeniyle olmadığını açıkladı..

Onavo artık Apple mağazasında olmasa da, bu değişiklikten önce indirmiş olanlar yine de erişebilir ve kullanabilirler. Google Play Store'da da mevcuttur.

Facebook’un İtirafı

Facebook, Onavo'yu rakiplerini gözetlemede kabul etmedi. Ancak, Onavo’nun verilerinin diğer web siteleri ve uygulamalar tarafından uzun yıllardır pazar analizi ve araştırma yapmak için kullanıldığını itiraf etti.

Facebook ayrıca Onavo’nun kullanım şartlarında çok açık olduklarını da sözlerine ekledi. VPN'yi indirecek ve kullanacak olanları toplanacak bilgi türleri ve bu bilgilerin nasıl kullanılacağı hakkında açıkça bilgilendiriyorlar..

Bununla, kullanıcıların uygulamayı indirip indirmeyecekleri konusunda bir seçenekleri vardır. Ayrıca, kullanıcıların VPN'yi indirirken gizlilik ayarlarını değiştirme seçeneğine sahip olduklarını belirttiler. VPN ayarlarında her türlü veri toplamayı devre dışı bırakabilirler.

Bununla birlikte, kullanıcılar uygulamalarının ayarlarını değiştirme seçeneğine sahip olsalar da, kullanıcılarından bilgi toplayan bir VPN çevrimiçi gizlilik için bir tehdittir.

VPN'lerin Ciddi Çevrimiçi Güvenlik ve Gizlilik Bildirimi Aldı

Bu nedenle, çoğu ticari VPN, özellikle pazardaki büyük VPN'ler çevrimiçi güvenliğe ve gizliliğe ekstra önem vermiştir. İlk olarak, kişisel kullanım söz konusu olduğunda ürünlerinin ne için olduğu. Ancak, bir VPN günlükleri, etkinlikleri, zaman damgalarını veya diğer önemli kullanıcı bilgilerini tutarsa, bu kullanıcılara çok zarar verebilir ve ayrıca küçük bir şirket için ciddi yasal sorunlar yaratabilir, Facebook gibi büyük bir şirket için ne zaman olduğunu merak etmeyin.

Bu günlükler, elde edilirse, kullanıcıyı izlemek ve onlara zarar vermek için kullanılabilir. Facebook’un iddiası pazar araştırmasıyla ilgili olsa ve kullanıcılar toplama veri ayarını değiştirmeyi tercih etseler de, bir VPN kullanıcılarının günlüklerini veya verilerini tutmamalı.

Kullanıcıların VPN uygulamasını indirme seçeneğine sahip olup olmadıkları doğrudur. Çevrimiçi gizliliklerine çok değer veren ve pazar araştırmasının bir parçası olmak istemeyen kullanıcılar, cihazlarına koruma eklemek için pazardaki diğer güvenilir VPN'leri arayabilirler.

Kapsamlı Gözetim Sonrasında Facebook’un Kazanımları

Pazara tamamen hakim olma girişiminde bulunan Facebook, uygulama veya teknoloji arayışında. Şirket satın alırken çok agresifler. Instagram satın aldıklarında bu çok doğru.

Facebook ayrıca 2013 yılında Snapchat'i 3 milyar ABD Doları karşılığında satın almayı teklif etti. Ancak Snapchat’in İcra Kurulu Başkanı Evan Spiegel teklifi reddetmek her zaman hızlıdır.

Facebook şirketi yıllarca woo yapmaya çalıştı. Ancak, başarısız oldu ve sadece karar verdi Instagram'ın Hikaye özelliğini çoğaltmak ve Facebook'a dahil etmek.

Facebook ayrıca WhatsApp'ı 16 milyar ABD Doları ile satın almaya çalıştı ve ABD'de büyük bir takibe sahip olduğu bilinen uygulamayı edinmeyi başardı..

Kapanış Sözcüğü

Teknoloji değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu isimler bugün piyasaya hakim olabilir, ancak yakın gelecekte Facebook'un tüm rakiplerine tamamen hükmedebileceğini ve satın alabileceğini kim bilebilir? Öte yandan, bir yarışmacı ortaya çıkabilir ve Facebook’un saltanatına meydan okuyabilir ve gelgiti değiştirebilir. Asla bilemeyiz. Bununla birlikte, rakiplerini araştırmak, rakipler arasındaki soğuk savaşta adil bir oyun olabilir, ancak bu dijital çağda gizlilik için çalışan kullanıcılar için adil değildir. Çevrimiçi gözetlemeye dikkat edin!

James Rivington Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this
No comments