Cloud Hosting ve VPS Arasındaki Fark – Hangisi Daha İyi?

[ware_item id=33][/ware_item]

Web barındırma yaygın hale geliyor ama onunla ilişkili terminolojileri anlamak söz konusu olduğunda farkındalık eksikliği var. Bireylerin çoğu genellikle farklı terimleri yanlış anlar çünkü deneyimsiz tüketicilerle eşanlamlıdırlar. Bu, şirketlerinin verimliliğini ve karlarını uzun vadede etkileyebilecek zayıf karar almaya yol açar.


Sanal sunucular işletmeler için hayatı kolaylaştırdı. Büyük bir ağa bağlı bir bulut servis sağlayıcısına bağlanıyorsunuz. Sanal Özel Sunucu (VPS), belirli bir İşletim Sistemine ayrılmış daha fazla sunucu oluşturan özel bir sunucudur. Bulut barındırma da VPS barındırma, ancak bazı yönlerden daha spesifiktir. Doğrudan fiziksel bir sunucuya bağlanmadan çalışmanız gereken alanı elde edebilirsiniz. Harika görünüyor, değil mi? Ancak, bulut barındırma ve VPS arasındaki farkları okumak önemlidir, böylece hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu fark edersiniz.

Bulut Barındırma & VPS Farkı?

Yapılması gereken seçimi daha iyi anlamak için sanal sunucuların çeşitli yönlerini tüketici açısından daha yakından inceleyeceğiz.

Ayrıca Oku: Oyun Pingini Azaltmak için En İyi VPN Hizmeti - Gamers VPNS

yapı

Bulut barındırma ve VPS arasındaki en büyük fark, çerçevelerinin temel ilkesidir. VPS barındırma, bir ana sunucuyu birkaç özel sanal sunucuya bölmeyi içerir. Bulut barındırma, büyük bir sunucudan ibaret değil, bulut servis sağlayıcısı büyük kamu ağlarının bir kısmını kiralar. Müşteriler akarken, onlara bu parçaların kesirleri verilir..

Fiziksel Kaynak

VPS barındırma hizmeti sağlayıcısı yalnızca tek bir fiziksel sunucunun denetimine sahiptir. Size bu sunucunun yalnızca bir kısmını verebilirler. Oysa bulut barındırma hizmeti sağlayıcıları ne kadar kiralamak istediklerine bağlı olarak tüm ağlara erişebilir. Bir müşteri daha fazlasını istediğinde, müşterilerini barındıracak şekilde kolayca genişleyebilir.

vps vs cloudhosting

Ölçeklenebilir

Daha önce de belirtildiği gibi, VPS barındırma belirli bir sunucuyla sınırlıdır. Servis sağlayıcınızın üzerinde çalışacak başka hiçbir şeyi yoktur. Yani eğer istersen sana daha fazlasını verebilmeleri mümkün değil. Bulut barındırma hizmeti sağlayıcıları ihtiyacınız ne bağlı olarak daha fazlasını alabilirsiniz. Dahası, birkaç dakika içinde teslim edecekler.

uygunluk

VPS hosting, bulut hosting kadar esnek ve özelleştirilebilir olmadığından, daha büyük şirketler için önerilmez. Talep çok büyük olduğunda ve hiçbir şekilde yavaşlamayı göze alamazsanız, VPS barındırma almak istemediğiniz bir risk oluşturabilir. Buna ek olarak, VPS hosting ölçeklenebilir değildir, bu nedenle büyük bir markaya kesinlikle gereksiz sınırlar koyar.

Kullanılabilirlik

Tek bir sunucuya güvenmek, teknik zorluklarla karşılaşsa bile ona takılı kaldığınız anlamına gelir. Sadece iyileşmesini beklemek zorundasın. VPS hosting bu nedenle zahmetlidir. Bulut barındırma durumunda, herhangi bir hız tümcesiyle karşılaşmadığınızdan emin olmak için sizi başka bir sanal sunucuya yönlendireceklerdir.

hız

Tahmin edebileceğiniz gibi, ana sunucudaki sorun çözülene kadar sisteminizin kapanması VPS hosting'de sizi yavaşlatır. Günlük iş işlemlerinizde zaman gecikmelerini göze alamıyorsanız, VPS barındırma için kaydolmayın. Bulut barındırma bu konuda çok daha hızlı.

Ayrıca Okuyun: Küçük İşletmeler ve Girişimler için En İyi VPN

Kaynak Paylaşımı

Bulut barındırma, tam olarak sizin için ne ödeme olsun. Diğer kullanıcılardan tamamen ayrıldınız ve kendi kaynaklarınızın tadını çıkarabilirsiniz. Bu, aynı ana sunucudan kaynak paylaştığınız VPS barındırma için geçerli değildir. VPS barındırma hizmeti sağlayıcınızın diğer istemcileriyle aynı CPU ve belleği paylaşıyorsunuz.

Güvenlik

Bulut barındırma, VPS barındırma ile karşılaştırıldığında çok daha güvenli olduğu bilinmektedir. Güvenlik sizin için bir anlaşma kırıcıysa, bulut barındırma veya VPS seçip seçmediğinizden emin olabilirsiniz. VPS barındırmadaki güvenlik riskinin nedeni, CPU'nun dallanan tüm sanal sunucular için aynı olmasıdır. Eğer biri varsa, hepsi etkilenir.

İşletim sistemi

Bulut barındırma ve VPS arasındaki en büyük farklardan biri, bir işletim sistemi seçeneğidir. Bulut barındırma, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir sistem yelpazesine sahiptir, bu nedenle işletim sisteminizi seçersiniz. Oysa VPS hosting maalesef böyle bir şey sunmuyor maalesef.

Ödeme

Özel bulut pahalıdır, ancak genel bulut ekonomiktir. VPS hosting özel buluttan çok daha ucuzdur. Ödemeyi yaptıktan sonra sanal bir sunucuya bağlanmak saniyeler sürer. Bulut ağından kendi özelleştirilmiş diliminiz var. Bulut barındırma ile her kuruşunuzu iyi harcıyorsunuz, ancak VPS barındırma için aynı şey söylenemez.

Bulut barındırma veya VPS'ye kaydolmalı mıyım? Bu, yeni kullanıcılar arasında oldukça yaygın bir sorudur. Cevap, ikisinin de üstün olmadığıdır. Birinin diğerinden daha iyi olduğu bazı yönler vardır, ancak bu büyük resim için geçerli değildir.

James Rivington Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this
No comments