BitTorrent vs uTorrent – Hangisi Daha İyi?

[ware_item id=33][/ware_item]

BitTorrent protokolü ilk oluşturulduğunda, Bram Cohen ve BitTorrent, Inc.'den 2001'de serbest bırakmasını isteyen bir BitTorrent istemcisi gerekiyordu. Bugün birkaç seçenek var, ancak BitTorrent istemcisi hala Mainline olarak biliniyor. Orijinal istemcinin en iyi seçim olması gerektiğinden emin olabilirsiniz, ancak bu her zaman böyle değildir. Torrent kullanıcılarının yüksek bir yüzdesi μTorrent'i öneriyor. Her iki müşteri de birçok benzerlik paylaşıyor, ancak hangisinin sizin için daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek bazı farklılıklar var.


Kullanıcı arayüzü kesinlikle benzerdir. Çünkü μTorrent, dört yıl sonra BitTorrent'e alternatif olarak aynı ekip tarafından geliştirildi. Yıllar boyunca, özellikle μTorrent'in çeşitli versiyonları olmuştur. Daha önce ikisi arasında özelliklerde daha fazla farklılık vardı, ancak son zamanlarda neredeyse aynı seviyedeler. BitTorrent ve μTorrent 2019, bunca yıldan sonra hala sıcak bir konu. Kullanıcıların çoğunluğu hala bu istemcilerin özelliklerinden habersiz görünüyor.

Ayrıca Oku: Torrenting için En İyi Torrent Siteleri

Bir torrent kullanıcısı μTorrent veya BitTorrent'i seçmeden önce bir dizi faktörü göz önünde bulundurur. En son güncellemelerinden sonra bu iki popüler müşterinin birbiriyle nasıl karşılaştırıldığına bakalım.

Reklamlar & VPN

Hiç kimse torrentleri indirirken reklamlar tarafından yutulmaktan hoşlanmaz. Ne yazık ki, ne BitTorrent ne de μTorrent açık kaynak değildir. Daha önce, BitTorrent reklamsız çalışıyordu ve μTorrent kullanıcıları reklamlarla ilgili sorunlardan sürekli şikayet ediyordu. Reklamların otomatik olarak yavaşlattığını ve akışlarını kesintiye uğrattığını iddia ettiler. Reklamlar söz konusu olduğunda, ikisi de diğerinden üstün değildir. Paketlerine dikkat ederseniz, neredeyse aynı olduklarını fark edeceksiniz. Reklamları kaldırmak için her ikisi tarafından 4.95 ABD Doları / yıl fiyat planı sunulur.

Ayrıca Oku: BitTorrent için ucuz VPN

Sahip olduğu tek fayda, artık reklamlardan rahatsız olmanıza gerek olmamasıdır. Pro paketi reklamları kaldırır, dosyaları anında oynatmanıza, güvenlik sağlar, dosyaları dönüştürmenize ve HD olarak oynatmanıza olanak tanır. Özellikler her ikisi için de eşittir ve yıllık olarak 19,95 dolara mal olur. ΜTorrent lehine ölçekleri ipucu veren tek şey, yıllık 69.95 $ 'lık üçüncü fiyat planı “PRO + VPN” dir. Çok fazla gelebilir, ancak torrent istemcinizle başka bir VPN bulmayı ve bağlamayı düşünün. Ekstra bir baş ağrısı olacak ve size daha fazla paraya mal olabilir. Uzmanlar, torrentleri indirirken güvenilir bir torrent VPN kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyor. Bu, sisteminize giren ve çıkan verileri genel ağdaki bilgisayar korsanlarından korur. Ayrıca, yasadışı torrent web sitelerinde son zamanlarda meydana gelen baskıları göz önünde bulundurarak akıllıca olacağını IP adresiniz aracılığıyla izlemenizi önler.

torrent vpn'yi kontrol et

İndirme hızı

Kullanıcıların geleneksel indirmeler yerine torrentleri seçmelerinin nedeni hızdır, bu nedenle BitTorrent istemcisinde μTorrent tartışmasına büyük önem verilir. BitTorrent hala açık kaynak kodluyken, insanlar μTorrent reklamlarla tıkandığından daha hızlı olduğunu söylerdi. Artık durum böyle değil, bu yüzden ikisi de birbirlerine karşı nasıl ilerliyorlar? Kullanıcılar, BitTorrent'in hala iki istemciden daha hızlı olduğunu bildirdi. Görünüşe göre, BitTorrent reklamları yönetmekte daha iyidir, bu nedenle torrent sürecini μTorrent'de olduğu kadar etkilemez. Her ikisi de torrent indirme hızını en üst düzeye çıkarmak için dahili bant genişliği yönetimine sahiptir. VPN'lerin de sisteminizin hızını azalttığını unutmayın. VPN, gelen ve giden tüm bilgilerinizin geçmesi için şifreli bir kanal hazırlar. VPN sunucunuz ne kadar yakınsa, bağlantı o kadar güçlü ve hız o kadar yüksek olur. Bu nedenle, torrent indirirken ve bir VPN'yi aynı anda açarken hızınızın bu kadar düşmemesini sağlamak için önlemler alabilirsiniz..

Ayrıca Oku: Güvenli ve Anonim Olarak Torrent

Programın Boyutu

BitTorrent istemcisi ile μTorrent arasındaki savaşta μTorrent'e yaslanmanızın bir başka nedeni de boyuttur. Kullanıcılar bugünlerde uygulamalara takıntılı olduklarından, onları kaydetmek ve çalıştırmak için cihazınızda yer açmanız gerekir. Uygulamaların önbelleğini sürekli temizlemek zorunda kalmak istenmez. Hafif ve sistemlerinden çok fazla kaynak tüketmeyen bir torrent istemcisi istiyorlar. Dosya boyutu konusunda çok bilgiliyseniz μTorrent sizin için uygun olacaktır. Sadece 2MB civarında olmasıyla ünlüdür. BitTorrent bundan çok daha hantaldır, bu nedenle muhtemelen cihazınızda daha fazla yer kazanmak istersiniz..

Eşzamanlı İndirmeler

Torrent ile sık sık dosya indiren kullanıcılar biraz sabırsız olabilir ve işi daha hızlı yapmak isterler. BitTorrent'in BitTorrent ve μTorrent 2019 tartışmasının hız kategorisini kazandığı zaten belirtilmişti. Ancak, bu sadece hızdan daha fazlasıdır. Muhtemelen belirli bir süre içinde indirmeniz gereken birkaç dosyanız var. ΜTorrent'de bir torrent bağlantısı açarsanız, hemen indirmeye başlayacaktır. İlerlemeyi yüzde ve indirme durumunuz şeklinde görebilirsiniz. ΜTorrent'e aynı anda başka bir dosya indirmek istiyorsanız, etkin dosyayı duraklatmanız veya diğerini sıraya almanız gerekir. Bil bakalım ne oldu? BitTorrent sizi böyle bekletmiyor. BitTorrent'de birden çok torrent bağlantısını açmanız yeterlidir ve bunlar yan yana indirilir. Bu BitTorrent'in büyük bir gücü.

İşletim sistemleri

İşletim sistemleri hakkında konuşurken, her ikisi de birkaç yaygın işletim sistemiyle uyumlu olduğundan, BitTorrent istemcisine μTorrent tartışmasına eklenecek çok şey yoktur. BitTorrent ve μTorrent'i Microsoft Windows, Mac OSX, Linux ve Android yüklü cihazlara yükleyebilirsiniz. Bunları masaüstü bilgisayarınızda, tabletinizde veya telefonlarınızda çalıştırabilirsiniz. Tüm cihazlarda eşit derecede iyi performans gösterirler ve her işletim sistemi için optimize edilmiştir. Daha belirsiz bir işletim sistemi için torrent istemcisi arıyorsanız İletim'i deneyin.

Hem BitTorrent istemcisi hem de μTorrent, torrent kullanıcıları için harika özellikler sunuyor. Uygun işlevsellik ile mükemmel işlevsellik ve sıkı güvenlik sağlarlar.

Bilgi Referansı

Iliofotou, M., Siganos, G., Yang, X., & Rodriguez, P. (2010, Nisan). BitTorrent istemcilerini vahşi ortamda karşılaştırma: indirme hızı örneği. IPTPS'de (s.11).

Csernai, K. P2P ve BitTorrent ağlarında gizlilik durumu.

Zhang, C., Dhungel, P., Wu, D., & Ross, K.W. (2010). BitTorrent ekosistemini çözme. Paralel ve dağıtılmış sistemlerde IEEE işlemleri, 22 (7), 1164-1177.

James Rivington Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this
No comments